Existují čistě ženské a mužské profese? Jakou roli hraje toto onálepkování při volbě povolání? Jak se měří hodnota práce? Přesně takové otázky si teď kladou Norové.
Vydejte se s námi na 15-denní transpediční cestu za poznáním hodnot, kultury, přírody a společnosti na Bali v zrcadle vašeho vlastního příběhu. Cesta je doplněna o relaxaci na ostrově Nusa Penida omývaného křišťálovými vodami Indického oceánu a významného svým unikátním jeskynním chrámem Giri Puri Cave.
Oslavit ženy jako iniciátorky a realizátorky změn, nastavit nový úhel pohledu na jejich aktivity, pozměnit způsob, jak ženy vnímáme a inspirovat další – ženy i muže k činům, které prospějí celé společnosti bylo cílem konference ŽENY ŽENOU, muži můžou aneb Ženy ve veřejném prostoru. Více než 120 lidí přilákala zážitková a inspirační konference, kterou 14. ledna 2016 uspořádala organizace SPIRALIS ve spolupráci s iniciativou Moudré podnikání žen.
Propagátorka trvalé udržitelnosti, zastánkyně tzv. přechodové ekonomiky (transition economy) a člověk, kterého zajímají komunitní formy soužití - to a mnohem více je inspirativní osobnost Hana Bernardová, s niž jsme si povídali o její cestě na New Story Summit 2014 do jedné z nejzajímavějších komunit, do skotského Findhornu.
Učíme se u dětí! Díky EDUinu vyrážíme příští týden opět za Extra třídami. Moc se na všechny ty živé, svébytné a tvořivé děti těšíme. Začínáme v Novém Městě na Moravě s projektem Novoměstské osobnosti.
"Planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Planeta zoufale potřebuje víc mírotvorců, léčitelů, restaurátorů, vypravěčů a milujících všeho druhu." Jeho svatost Dalajláma
Jak vidí svět devítiletý kluk? Moudře, celostně, uvážlivě, citlivě a jedno-duše. Máme stále tendencí dětem vysvětlovat, jak život funguje, co je dobré dělat a kdy. Jenže oni mají evidentně jasnou představu o tom, do jakého prostoru se narodily.
Pokud máte zájem promítat film ve svém společenství, kontaktujte nás: Kateřina Jonášová, katerina.jonasova@prezidentka.cz, +420 775 230 823. Film má potenciál spojovat lidi změnového nastavení. Využijte toho prosím k dobrému sdílení a tvorbě.
Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce. Hledají recept na to, jak se k naší zemi chovat jako dobrý hospodář - s láskou, s nápady, zodpovědně, eticky a udržitelně.
Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce. Hledají recept na to, jak se k naší zemi chovat jako dobrý hospodář - s láskou, s nápady, zodpovědně, eticky a udržitelně.
Přijďte dnes, 16. října v 18. hodin oslavit Mezinárodní den jídla přednáškou Jaroslava Škvařila. Akce se koná v Akademii soběstačnosti v prostorách Creative Gate.
Centrum současného umění DOX v Praze pořádá 16. října od 9.30 do 13.00 pedagogický workshop Kde domov můj?.
Beroun - V berounské kavárně Jiná káva se v sobotu 5. 10. odehrála další z řad setkání s příběhy. Tentokrát se beseda zaměřila především na otázku, jak v této složité době vychovávat a vzdělávat děti, jak propojovat systém a funkční alternativy ve školství.
Petr Dvořáček, regionální koordinátor Učíme se příběhy pro Olomoucko, byl hostem olomouckého pořadu Českého rozhlasu Větrník, a to 23. září. Poslechněte si jej v audiozáznamu.
California Institute of Integral studies (CIIS) je aktreditovaná vysoká škola, která vznikla již v roce 1968. Institut rozšiřuje hranice tradičních studijních programů a snaží se propojit – ducha, intelekt, moudrost ve službě jednotlivců, společenství a zemi. Univerzita nabízí mnoho oborů, veřejných workshopů, má 72 hlavních členů fakulty a 1400 studentů. Můžeme ji nazvat univerzitou tzv. Nové kultury.
Putovní jízda Příběhů nové kultury začala v neděli 15. září ve Zlínském kraji na zámku v Napajedlech. Podruhé jsme se s "Příběhy" setkali v Moravskoslezském kraji v multifunkčních pracovních prostorách Viva Ostrava. Nedalo nám to a další sobotu jsme oplatili podporu setkání v Napajedlech olomouckému „regionálovi“ Petrovi Dvořáčkovi naší návštěvou dalšího setkání s "Příběhy" na Sluňákově.
Jak se učilo, jak se učí, jak učí oni a jak by se mělo učit, aby to všechny zúčastněné bavilo? O tom v neděli 22. září v Čajovně mluvili hosté, které spojuje téma vzdělávání: malířka, výtvarná pedagožka a zakladatelka soukromé ZUŠ Šárka Hrouzková, zakladatelka jedné z prvních lesních školek v ČR a zakladatelka komunitní školy Michaela Formanová a terénní sociální pracovník, který vede kroužek pro romské děti a zabývá se v praxi problematikou vzdělávání Romů Robert Sutorý.
PRAHA - V pondělí 16. září se v kině MAT premiérově promítal dokument Žít změnu. Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce.
Dnes cítíme, že žijeme ve světě, který je neustále v krizi. Všechno kolem nás, noviny a televize, nás varuje před globálním oteplováním a degradací životního prostředí, terorismem a mezinárodními konflikty, chudobou třetího světa a důsledky současného ekonomického propadu.
Šance, kterou nabízí vznikající kultura planetární moudrosti spočívá v tom, že představuje protijed vůči nezvladatelnému strachu, cynismu a beznaději naší doby. Pokud se snažíme před kolapsem civilizace pouze utéct, budeme své úsilí rozptylovat a prchat všemi směry, podobni mraveništi, do kterého někdo dupl.
Kulturně kreativní čítají 50 milionů Američanů, kteří se hluboce zajímají o ekologii a o záchranu planety, vzájemné mezilidské vztahy, mír a sociální spravedlnost, o autenticitu a vlastní realizaci, o spiritualitu a vlastní sebevyjádření. A je překvapivé, že jsou zároveň orientováni jak na své nitro, tak na sociální otázky: jsou to aktivisté a dobrovolníci a na dobré věci přispívají víc než jiní Američané. (Rovněž v Evropské unii je asi 80-90 milionů kulturně kreativních.)
Lidstvo vytváří mnoho myšlenek. Zároveň přestává přemýšlet, zhlouplo. Bojí se samo sebe a zároveň neztrácí strach vézt války, plenit, kořistit, chce mít nad sebou moc. Slepé myšlenky, slepá touha. Kořením života se podle něj stává luxus, pohodlí, bohatství, zároveň vykořeňuje svou duši.
Ve čtvrtek 22. srpna se od 17 do téměř 22 hodin konalo v Divadle Kampa úvodní setkání projektu „Učíme se příběhy“, jehož cílem je přinášet „pozitivní příběhy“ o lidech, kteří si nestěžují na pověstnou blbou náladu, ale aktivně ve svých životech žijí a tvoří změnu k lepší budoucnosti naší země a našeho světa.
V České republice i na Slovensku často hovoříme s přáteli a spolupracovníky o moderním způsobu života, inovacích, technologiích, vztahu k ekologii, zdravých potravinách, soběstačnosti a dalším. Z nadšení potom přinášíme menší nápady i velké vize, jak dělat věci v Česku i Slovensku otevřeněji a jinak.
Velká Úpa - Příběhy došly v rámci sobotní Svatovavřinecké poutě téměř na vrchol Sněžky. První půle výstavy absolvovala na hřbetě Kateřiny Jonášové cestu nosičů z Velké Úpy.
Dnes jsem si procházel Berkeley a mám z toho hodně silné pocity. O Berkeley nevím vůbec nic, kromě toho, že je tady nejprestižnější univerzitní kampus hned po Harvardu. Naprosto mě uchvátila atmosféra ulice Telegraph Avenue, odkud šla neuvěřitelná energie a síla.
Projdete se v prvních dnech po městě a rychle poznáte, že lidé jsou k sobě hodně otevření a zejména mají otevřenou mysl. Často vás někdo pozdraví na ulici s širokým úsměvem a větou: "Jak je, brácho?"
Všimněte si ve svém okolí, jakou tóninu hlasu lidé používají při vyslovení slova "náhoda" či jaká slovní spojení, např. když se jedná o větší synchronicitu či sérii plynutí, řeknou: "jooo náhoda" nebo "no to byla nááhoda".
Projekt Učíme se příběhy, jenž byl započat před rokem, finišuje, a to putováním po regionech České republiky. Na výstavách, besedách a při promítání filmu se budou moci zájemci seznámit s osobnostmi, či jejich portréty a dokumenty, které zásadním způsobem mění společnost především ve svém okolí.
V Praze se bude v září konat konference Forum 2000. Té se každoročně účastní na 3000 pozorovatelů, mezi nimiž jsou zástupci vlád, akademici, představitelé občanské společnosti, živnostníci a studenti.
Zlínský kraj - V malé bělokarpatské obci Hostětín již od počátku 90. let minulého století vznikají projekty zabývající se využitím místních zdrojů, úsporami energie, obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Hostětín se tak profiluje jako model udržitelné obce.
Rozhovor Zdeňky Brychtové s Alenou Malíkovou, poradkyní v oblasti ekologického a komunitního zemědělství z Příboru na Ostravsku.
Valašský LETS oslavil 1. narozeniny: v sobotu 8. června jsme v Základní škole Růžďka pořádáli seznámení s LETS a výměnnou burzu. Na Valašsku byla skupina s poetickým jménem Jožin sobě založena před rokem a právě oslavila první narozeniny. Přidávat se k nám, alternativcům, začínají už i místní lidé.
Michaela Formanová je zakladatelka jedné z prvních lesních školek u nás s názvem ZeMě, šiřitelka myšlenky lesních školek po celé České republice a zakladatelka komunitní školy v Řevnicích.
Jana Drápalová je silná žena. Život na sídlišti mi díky ní najednou připadá krásný a budoucnost pozitivní. Zastupitelka města Brna, starostka městské části Nový Lískovec, ale hlavně člověk s dobrým srdcem. Boří hranice toho, co jsme si o „lidech na radnici a úřadech“ mysleli. Určitě si nenechte ujít její příběh.
Jako by Alena Suchánková s mužem Milanem uměli žít klidně, v kontaktu s tím podstatným. Pracují na bezpeněžních výměnných systémech, zkoumají zákoutí soužití s ostatními v jednom domě, v jedné vsi, v jednom regionu, pečují o zahradu, krajinu a vztahy, jimiž se obklopují.
V Chrudimi 29. května s panem Davidem Svobodou, který ve své občanské aktivitě vychází z osobní zkušenosti, natáčela Lenka Rybáčková. Dojmy z natáčení nejprve shrnula ve stručné glose.
Střítež, Pardubický kraj - Poslední květnový pátek od 17 hodin zasvětíme pátrání v meziprostoru v galerii Kabinet Chaos. Tajemná umělkyně Ištabela Barela představí své nové snové kresby, nedávné i čerstvé objekty a prostorové instalace na výstavě Kočka v kočce.
Jaro ve školní zahradě v Růžďce přineslo spoustu novinek. V přírodní zahradě vznikl hřbitov odpadků, v plánu je založení kompostu a vyvýšených záhonů pro výuku pracovních činností, minisadu starých odrůd ovoce, arboreta ze stromů volně rostoucích v místní krajině.
Zvelebovací spolek v Růžďce o svatodušní neděli vyčistil studánku u Boršů a oslavil jaro „škvařením vaječiny“
Noví osadníci virtuální ekovesnice Jasná připravují založení lesní mateřské školky Zelený kopeček na kopci u Vsetína.
Rozhovor s Petrem Bergmannem natáčela Zdeňka Brychtová za zpěvu ptáků a jak říká, po chvíli poznala, že Petr Bergmann je, nejen pro své zašpiněné kalhoty a boty od hlíny, s přírodou naprosto semknutý.
Kromě velkých příběhů zpracovaných do formy videovizitky a vyprávěného životního příběhu přinášíme i medailonky lidí, kteří nás zaujali svými hodnotami, svou lidskostí, svým životním stylem. Najdete je na hlavní straně našeho webu pod zelenými body v mapě ČR. Je nás stále více a více.
PRAHA - Letošní ročník Festivalu Street For Art se koná přímo naproti výstupu ze stanice metra Černý Most, kde bylo deset let opuštěné staveniště. Právě tato ještě před nedávnem neutěšená aglomerace by měla svou přeměnou dát inspiraci dalším místům a jejich obyvatelům ke kultivaci. O designovou proměnu místa konání festivalu se postarali architekti Mjölk a festivalovou kavárnu navrhli Edit! architekti.
I v letošním roce pořádá 23. května od 10 hodin Plzeňský kraj za podpory Místní akční skupiny Pošumaví, z. s. p. o., Úhlavy, o. p. s., občanského sdružení Envic a Krajské agrární komory Plzeň na nádvoří krajského úřadu Festival regionálních potravin.
Komunita je to, co město odlišuje od vesnice. Nikde ve městě nenajdete lepší komunitu než na vsi.
V Plzni stále probíhá okrasná soutěž Pěstuj Plzeň, jež je určena všem zahradnicím a zahradníkům pěstujícím zeleninu, ovoce, bylinky a květiny v nádobách (květnících, truhlících, bedýnkách, pytlích a podobně), a to bez použití chemie. Nezáleží na velikosti nebo dokonalosti zahrádky, vyhrát může kdokoliv.
PRAHA, VYŠKOV - Férová snídaně ve vašem městě je happening na podporu fair trade. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Přidejte se k nim a posnídejte taky. Letos snídáme 11. května.
Pátek 19. dubna si návštěvníci Centra Harmonie v Ostravě budou uchovávat jako památný den. Založili tam první ostravskou skupinu nazvanou LETS Ostrava.
Dokumentární film o lidech žijících v České republice, kteří svým komplexním pohledem a občanskou tvořivostí dokazují zázraky v oblasti vzdělávání, kultury, životního prostředí, zdraví, soběstačnosti, komunitní i sociální práce. Hledají recept na to, jak se k naší zemi chovat jako dobrý hospodář - s láskou, s nápady, zodpovědně, eticky a udržitelně.
Letošní první vernisáž a výstava MgA. Lukáše Karbuse, absolventa FaVU v Brně, oboru malba u Prof. Martina Mainera, se uskuteční v sobotu 27. dubna od 17h v Galerii KABINET CHAOS Střítež.
Plánovací setkání na založení Školní přírodní zahrady sezvali na 12. dubna zaměstnanci školy a obyvatelé obce Růžďka na Valašsku ve spolupráci s občanským sdružením PermaNet. Cílem je vytvořit místo setkání, které v obci chybí a oživit prostor školní zahrady tak, aby sloužil pro aktivity místních lidí.
4. dubna se v Brně, Lipce bude tkát síť důvěry v rámci projektů Občanského Sněmu Čech, Moravy a Slezska a České Konference pro obrodu a obnovu České země, pro tvůrčí spolupráci na základě univerzálních hodnot lidství, pro zlepšování životních podmínek člověka, jakožto jednotlivce v rodině, v obci i ve státě.
Jak mají vypadat kvalitní veřejné prostory? Jak do plánování prostranství zapojit jeho budoucí uživatele? Jak by měl vypadat ideální farmářský trh? První z cyklu praktických (a bezplatných) seminářů Hybatelé komunit startuje už 16. dubna. Přihlaste se!
Všestranný kurz Ekologie v domácnosti proběhne 12. dubna 2013 v Plzni. Kurz je pořádán v rámci projektu občanského sdružení STUDNICE, který se zaměřuje na další vzdělávání dospělých plzeňského regionu v oblasti obecných občanských kompetencí.
Člověk ateista, tedy já, neměl nikdy ponětí o tom, jak snadné je začít věřit. A člověk věřící, tedy Jan Hanák, možná nikdy netušil, že právě on dokáže takového člověka k něčemu podobnému během společného tříhodinového rozhovoru přimět.
Sociální doprava, kterou provozuje na Lanškrounsku od roku 2006 Český červený kříž pod názvem Senior doprava, slouží od začátku letošního roku i dětem s hendikepem a jejich rodinám. Od obecně prospěšné společnosti Gaudium totiž Červený kříž převzal svoz dětí do Speciální základní školy.
Obecně prospěšná společnost Hradecký venkov dokončila projekt Interaktivní památkový portál - Putování za dědictvím našich předků www.popamatkach.cz.
V sobotu 30. března 2013 bude po krátké zimní pauze zahájena sezona pPlzeňských farmářských trhů. Budou pořádány stejně jako v loňském roce, tedy každou druhou sobotu dopoledne po celý rok, a to až do předvánoční soboty 21. prosince 2013.
Skupina mladých studentů, architektů a příznivců architektury se rozhodla, že vlastními silami postaví v Záluží na jižním Plzeňsku dřevostavbu za zlomek běžné ceny.
Podpořme, prosím, přejmenování uličky mezi katedrálou sv. Petra a Pavla a Divadlem Husa na provázku Uličkou Václava Havla. Anketa běží do neděle 31. března 2013 23:59 hod.
V neděli Zvelebovací spolek v Růžďce na Valašsku uspořádal průvod obcí s Mařenou a tradičními lidovými písněmi a říkankami, které se k rituálu vynášení zimy v této vesnici dříve používaly. Cérečky s maminkami tančily v kruhu kolem Mařeny. Ostatní dospělí zvučně zpívali melancholický valašský nápěv.
25. března se oficiálně spouští zkušební provoz místní skupiny LETS Jesenicko. Je to další ze skupin lokálního nepeněžního výměnného systému. Jedna taková už dva roky existuje v Brně a jiná na Valašsku za chvíli bude slavit rok své existence. Jeseničtí a rychlebští obyvatelé uspořádali workshop na téma jak skupinu založit a provozovat.
Na základě mnoha navzájem nezávislých paralel bude profesor Miroslav Bárta promýšlet povahu, hloubku a srovnatelnost společenských procesů, které utvářejí a definují každou složitou společnost.
Oblíbený velikonoční pobyt pro rodiče s dětmi, při kterém zažijete spoustu dobrodružství a her, budeme vyrábět velikonoční dekorace a pomlázky, zahrajeme si divadélko, zazpíváme při kytaře a od rána do večera (případně i do noci) budeme něco vymýšlet, prožívat, tvořit.
Netradiční výrobky spolu s porcí kultury a dobrého jídla budou představeny na piazzetě pražského Národního divadla. Umění, šperky, móda, doplňky, cenově dostupný design, kultura, muzika, dobré jídlo, pohodová atmosféra - to je motto Dyzajn Márketu.
Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o životním stylu, zdravotnictví či médiích přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět 2013. Letos se festival koná ve 41 městech České republiky, v Ostravě začíná v pondělí 18. března.
V sobotu 2. 3. 2013 se v obci Bystřička naučilo pět lidí plést koše z proutí.
Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět opět míří do Brna – letos se snahou upozornit na nebezpečné tendence, které se poslední dobou objevují v české společnosti. Provokativní otázkou Bojíte se snášet? chce festival otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci.
Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ byla spuštěna v polovině 90. let a jejím cílem bylo upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V České republice je iniciátorem a patronem kampaně občanské sdružení Lungta. Cílem akce je připomínka letošního 54. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
Ve čtvrtek 7. března se koná v prostorách Fakulty Sociálních studií MU, v Joštově ul. 10, posluchárně 31 panelová diskuze s názvem Mužská bratrstva: Pronikání žen do vedení vědy.
Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o médiích, zdravotnictví a životním stylu přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013. V pražských kinech potrvá od 4. do 13. března, pak se přesouvá do dalších 40 měst České republiky.
Mezinárodní konference na téma moderní metody rozvoje dospělých 21. století se koná 27. března od 9 hod. na Tech Square, Křížová 4 v Praze 5.
Regionální tým je tu: Veronika Bromová, Jasna Flamiková, David Bartůšek, Alena Suchánková jsou výjimečnými osobnostmi a my jsme obrovsky vděčni, že se nám je podařilo pro projekt získat.
V úterý 26. března 2013 se od 10 hodin v Era světě, na Jungmannově náměstí v Praze 1, bude konat panelová diskuze na téma elektromobility.
Chcete-li zlepšit svoje okolí, pomoci lidem s hendikepem nebo jinak měnit svět k lepšímu, máte možnost zapojit se do soutěže o 300 tisíc.