Aktuálně > Aktuality > Berkeley v Kalifornii - místo, kde se rodí nové myšlenky - část III.

Berkeley v Kalifornii - místo, kde se rodí nové myšlenky - část III.

Dnes jsem si procházel Berkeley a mám z toho hodně silné pocity. O Berkeley nevím vůbec nic, kromě toho, že je tady nejprestižnější univerzitní kampus hned po Harvardu. Naprosto mě uchvátila atmosféra ulice Telegraph Avenue, odkud šla naprosto neuvěřitelná energie a síla. Zároveň jsem si prošel a proběhal křížem krážem univerzitní kampus, v jehož blízkosti se zrovna konal hudební festival. Cítím potřebu se s vámi podělit o pár dojmů a informací.

Hned jak jsem přišel domů, začal jsem brouzdat po internetu a zadal dvě slova Berkeley a Telegraph Avenue. Hlavou se mi honilo: "Co nebo kdo to je Berkeley?; Kde ten název vznikl?; Co je to za ulici ta Telegraph Avenue?" Průvodce ani nic jiného sebou nemám - jen to zkouším stylem flow. Začal jsem si pročítat Wikipedii i pár stránek v angličtině. San Francisco je sice považováno za nejliberálnější město ve Spojených státech, ale zjišťuji, že je to právě Berkeley, která díky moderní politice, politickým aktivitám, tvořivosti lidí a celkové místní atmosféře určuje hlavní směr v celém okolí. Do San Franciska to není daleko, dojíždím odtud do centra San Franciska, kam je to asi 23 minut BARTem (místní metro).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Pohled na město Berkeley
 Foto: Robin Čumpelík


Originály Marka Twaina, který se přátelil s Nikolou Teslou

Univerzita leží těsně pod strmými kopci Berkeley Hills. Ulice v okolí jsou plné mladých lidí. Nikdy jsem neviděl tolik mladých na jednom místě. Univerzitu v současné době využívá přes 30 000 studentů. Rozsáhlý kampus má dokola tři kilometry a je protkaný parkem, historickými budovami, mnoha malými i velkými posluchárnami a krásnými zákoutími. V areálu najdete speciální knihovny (44 milionů knih), hudební knihovnu, kartografickou knihovnu nebo knihovnu s rukopisy, dopisy a publikacemi Marka Twaina (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain). Mark Twain se přátelil s Nikola Teslou a strávil s ním mnoho času v jeho laboratoři. Sám si patentoval tři vynálezy. Své poznatky o moderních technologiích použil v románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše.

Berkeleyská univerzita patří mezi vědecky nejúspěšnější univerzity na světě

Vzniklo zde několik operačních systémů, např. Unix. Možná znáte ze svého počítače nastavování DNS serveru, tak to vzniklo v Berkeley v roce 1981 a stále tomu říkají BIND - Berkeley Internet Name Domain. Vlivem univerzity sem moderní doba přišla rychle. Elektrické osvětlení bylo použito již v roce 1888. Berkeley bylo jedno z prvních měst s telefonem a první město, kde elektrické tramvaje nahradily koňské povozy.

Ani dnes to s inovacemi není jinak - každý druhý městský autobus je hybridní elektrobus, každá šestá rodina zde používá hybridní elektromobil z 90% značky Toyota Prius. Vždy mě jen napadne, že by bylo skvělé říci světu, že elektromobilita má své kořeny v Československu, kdy první opravdu funkční osobní elektrický hybrid vytvořil za první republiky Josef Sousedík (www.youtube.com/watch?v=vzLkMWz9k7w). To by měli v Berkeley vědět.

Berkeley - radikálně zelené město

Lidé zde se samozřejmostí dbají na ekologii - ekologické uklidové, čístící i prací prostředky jsou zde nejprodávanější. Potraviny, ovoce a zelenina zde mají často na obalu organic. Třídění odpadu je opravdové a velice precizní - vše má nastarost přímo ekologická společnost. Skládku tady už před dvaceti lety zrušili a udělali z ní par. Veškerý odpad se lokálně zpracovává. Konají se zde recyklační trhy ("bleší trhy") pravidelně v Eco parku na 7th a Ashby Street. Kolo je zde jeden z nejžádanějších dopravních prostředků. Studenti a členové komunity vytvořili obchod s potravinami hned na UC Berkeley akademické půdě, kde si komunita může koupit místní, sezonní, humánní, a organické potraviny za ceny, které si každý může dovolit. V Berkeley se hodně dbá na podporu a integraci sociálně slabých, ale to je na zvláštní povídání.

Jak je to s Telegraph Avenue?

Právě zde v raných 60. letech začínalo hnutí Free Speech Movement, kde byly organizovány první protesty proti válce ve Vietnamu a kde byl použit na demonstrující národní gardou slzný plyn na příkaz Ronalda Reagana, tehdejšího guvernéra Kalifornie. Zákrok byl razantnější než 17. listopadu 1989 na Národní třídě. V té době se Berkeley a zejména Telegraph Avenue stala ohniskem hnutí hippies, která se později přelila do San Franciska. Tohle je velice zajímavé - moc se o tom nemluví. Klasické turistické informace vás pošlou do ulic Haight a Ashbury, ale pravdou je, že vše začalo na Telegraph Avenue.

V letech 1967-1969 se zvedla vlna protestů pro kapitalismu podobně jako u nás proti komunismu. "Hnutí hippies se překrývalo s radikální levicí a bylo doplňováno apolitickým provokatéry spíše než studenty." Takhle o tom hovořila tehdejší média. No, nepřipomíná vám to něco? Roky 1967-1969 byly uvolněné po celém světě a lidé chtěli nový směr, ať už tady, nebo v Československu.


VIDEO: Jak se Reagan zabýval demonstranty v Berkeley (1969)
 

Prezident Reagan nařídil Národní gardě a Berkeley policie "používat bez ohledu na metodu, kterou si zvolí proti demonstrantům". Jednalo se o jeho vlastní slova.

Zdroj: YouTube


Komunistický kapitalismus, nebo kapitalistický komunismus?

Berkeley působilo v rámci celých Spojených států renezančním dojmem, ale zároveň aktivity, činnost města a názory lidí byly pro celý systém nepřijatelné. V roce 1950 přišel McCarthyism a požadoval přísahu věrnosti, z nichž mnozí odmítli podepsat přísahu na principu svobody myšlení. V roce 1960 přišel do San Franciska americký domovní výbor (http://cs.wikipedia.org/wiki/Výbor_pro_neamerickou_činnost) HUAC (Sněmovný výbor pro neamerickou činnost), aby vyšetřil vliv komunistů v Bay Area (obsahuje města San Francisco, Berkeley, Oakland). Vlastně to fungovalo dost podobně jako u nás STB. Přítomnost HUAC vyprovokovala demonstrace včetně zapojení studentů a univerzity. V roce 1964 vše začalo eskalovat masivními protesty studentů proti zákazu a rozdělení politické literatury na akademické půdě a vyvrcholil ve zmiňovaných letech 1967-1969, kdy byli studenti násilně rozehnáni.

Tento příběh objevuji ve stejný den, kdy jsem dostal ve škole otázku: "Co bylo lepší - komunismus, nebo kapitalismus?" Svou lámanou angličtinou jsem odpověděl a šokoval půl třídy. Řekl jsem, že je to v mnoha věcech podobné a stejné. Vzápětí jsem musel odpovídat na to, jestli jsem hippie. Ne. Tak jsi komunista, či socialista? Ne. "Myslím, že je potřeba hledat nové směry." Doporučil jsem učiteli film Cultural Creatives (www.youtube.com/watch?v=zJFmrHxi2Cw), s velkým zájmem si ho poznamenal a odešel. Ve stejných dnech zjišťuji, že Paul H. Ray (http://noetic.org/directory/person/paul-ray/) – tvůrce knihy – „How 50 Milion People Are Changing the World“ a mnohaletého výzkumu o kulturně kreativních lidech žije v San Francisku, tak mu rovnou píšu e-mail s žádostí o schůzku.


VIDEO: Záznam je z 15. května roku 1969


Berkeley a Oakland byly ohniskem i u nedávných protestů Occupy Wall Street, které se rozšířily do různých míst Spojených států. Media už moc nehovoří o tom, že Oakland a Berkeley byly posledními městy, kde protest pokračoval dlouhou dobu a byl opět násilně rozehnán.
Zdroj: YouTube


George Barkeley: "Neexistuje žádná jiná substance než duch, čili to, co vnímá"

Proto může Berkeley vyslovit své Esse est percipi („být znamená být vnímán“); vzápětí však doplňuje: Esse est percipere („být znamená vnímat“), neboť musí existovat něco, co není předmětem představování, ale jeho subjektem: to je právě náš duch, vědomí, mysl. Tyto dvě věty tak tvoří "nejvyšší princip" Berkeleyho filozofie. Podle George Berkeleyho (http://cs.wikipedia.org/wiki/George_Berkeley) byla nazvána University of California i město Berkeley, jež okolo ní vyrostlo, stejně jako několik škol v jeho rodném Irsku.

Myslím, že Berkeley je místo, kam by mnoho komunálních politiků z České republiky mělo jezdit na stáž. Kdyby se otevřeli novým myšlenkám a pozitivnímu přístupu, tak můžeme podobné nápady realizovat a tvořit i u nás. Samotného mě naplňuje mnoho nových poznání, inspirace a myšlenek Georga Berkeleyho. Je potřeba se k nim jen vrátit. Berkeley je velice spirituální a inspirativní místo.

_____________________________________________________________________________________________________________

Zajímavost: University of California, Berkeley

Univerzita nabízí zhruba 300 oborů bakalářského a navazujícího studia. Její absolventi a výzkumníci získali celkem 66 Nobelových cen, 9 Wolfových cen, 7 Fieldsových medailí, 12 Turingových cen, 19 Oscarů a 11 Pulizerových cen. Šest prvků periodické tabulky – kalifornium, seaborgium, berkelium, einsteinium, fermium a lawrencium – bylo objeveno výzkumníky této univerzity. Mnoho jejích studentů jsou také sportovci, dohromady vyhráli přes 100 olympijských medailí.

Robin Čumpelík, Berkeley, Kalifornie