Příběhy z kulturně kreativního města - San Francisco
Všimněte si ve svém okolí, jakou tóninu hlasu lidé používají při vyslovení slova "náhoda" či jaká slovní spojení, např. když se jedná o větší synchronicitu či sérii plynutí, řeknou: "jooo náhoda" nebo "no to byla nááhoda". Jako by se lidé báli či nevěřili, že může něco fungovat jinak či být nad nimi samotnými. Často se lidé vyjdařují s jemnou či vyšší mírou ješitnosti a pohrdáním nad radostí druhého.
Hovořím o tom ze dvou důvodů. Tím první je, že zde potkávám lidi, kteří zkrátka na náhody nevěří - říká se tomu flow. Druhý - kromě studijního a pracovního důvodu mě do města svatého Františka nasměrovaly neuvěřitelná série okolností, informací, kontaktů a mého zájmu - zejména v posledních dvou letech po založení Creative Gate (www.creativegate.cz) a spolupráci či inicializaci zajímavých projektů. Postupně začaly chodit konkrétní informace a zapadající souvislosti, které mi ukázaly na mapě - jeď do San Franciska a podívej se přímo na podobně věci, o kterých často hovoříš. Zní vám to možná trochu jinak, ale je to tak. Většinu z těchto okolností podrobně poznáte v průběhu jednotlivých krátkých reportáží.
Musel jsem začít trochu osobněji, protože vůbec nemám v úmyslu pro vás připravovat nějakého turistického průvodce, tyhle informace si můžete najít na Wikipedii či kdekoliv jinde. Sám se tady ani o klasické turistické atrakce nezajímám a snažím se zde pohybovat jako běžný obyvatel San Franciska, který chodí do školy a do práce. V další zprávě se vám pokusím přiblížit atmosféru města, později potom různé zajímavosti a příběhy.
Když jsem poprvé ukázal prstem na mapě na San Francisco, tak jsem vůbec netušil, že jedu do oblastí, kde mnoho lidí žije spirituálním životem, žijí zde globálně zajímavé osobnosti, tvoří nové projekty a historicky je San Francisco založené na obrovské otevřenosti a multikulturnosti lidí. Bylo to také moji neznalostí, ale jsem moc vděčný, že mě to sem takhle přirozeně doválo, i když jsem o městě předem nic nečetl.
Plánuji navštívit a udělat rozhovor se Stanislavem Grofem, což je uznávaný americký psychiatr, jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof), navštívil jsem Colifornia Institut of Integral Studies (jediná univerzita na světě, která se již od roku 1960 věnuje tématu New Culture). Setkal jsem se s jedním ze zakladatelů festivalu Burning Man, kde pořádali své první teambuldingy i zakladatelé Googlu.
Video: Burning Man
Oficiální stránka: www.burningman.com
Věřím, že se mi podaří navštívit Douglase Tompkinse (http://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_Tompkins), se kterým jsem se nedávno seznámil v Praze. Doug je původně zakladatel a majitel značky NorthFace a Esprit, dnes v podstatě zakladatel novodobých národních parků v Patagonii.
VIDEO: The Next Economy
Douglas Tompkins nedávno navštívil Prahu.
Chystám se na Big Sur - kamennou Jestřábí věž básníka Robinsona Jefferse a do Esalenu (http://en.wikipedia.org/wiki/Esalen_Institute) (původní název indiánské vesnice), kde započala ona revoluce vědomí, kterou dnes procházíme. Podíval jsem se na místa vzniku i stálého pohybu hippies.
Kromě prioritního studia angličtiny, bohatého kulturně kreativního prostředí se soustředím také na poznávání prostředí nových technologií. Minimálně dva týdny budu žít v Silicon Valley. Plánuji navštívit několik zajímavých míst, například California Institut of Technology, TechShop - video zde:
Teď jsem na týden na rozmezí Oaklandu a Berkeley. Cítím vděčnost a velkou radost, že přirozeně potkávám zajímavé lidi z různých krajin i krajany, kteří zde dlouhodobě žijí, ale jejich zem jim vůbec není lhostejná. Děkuji.
Robin Čumpelík, San Francisco, Kalifornie