Na středečním jednání rady hlavního města Prahy byl podpořen návrh o vyvěšení tibetské vlajky. Díky tomu zavlaje „Vlajka pro Tibet“ v rámci mezinárodní kampaně 10. března nad hlavními vchody budov Magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici. Pražská radnice se tak symbolicky připojí k ochraně lidských práv.
V loňském roce byla kampaň podporována celkem 410 obcemi, městy, městskými částmi či kraji České republiky. Hlavní město se zapojilo v letech 2004 až 2008 a 2010 až 2012.
Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ byla spuštěna v polovině 90. let a jejím cílem bylo upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V České republice je iniciátorem a patronem kampaně občanské sdružení Lungta. Cílem akce je připomínka letošního 54. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
„Lidská práva, jako svoboda slova, politické a náboženské vyznání či národní a kulturní identita, by měla být dostupná pro všechny. Prostřednictvím tohoto demonstrativního aktu, kterým je vyvěšení tibetské vlajky, poukazujeme i na to, že odmítáme akceptovat popírání lidských práv kdekoli na světě. Svoboda je základní potřeba každého člověka a neměla by být podmíněna ničím, ani mocí či obchodními zájmy,“ sdělil k tématu radní Václav Novotný.
Letošní rok tak bude dalším z těch, kdy bude na Magistrátu v den výročí oficiálně vyvěšena vlajka s vyobrazeným větrným koněm a symbolem energie.
„Lungta jsou papírové nebo látkové praporky s vyobrazením lungty, větrného koně. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody. Papírové praporky (lístečky) s obrázkem lungty Tibeťané rozhazují do větru a textilní praporky lungty rozvěšují na významných buddhistických místech, v průsmycích a zejména na vrcholcích hor.
Hlavním účelem lungty je přinést dobrý osud a štěstí. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody, doslovně znamená větrný kůň nebo kůň ve větru. Slovo lung má v tibetštině více významů: v běžném životě znamená vítr, v buddhismu označuje vitální energii, jeden z pěti základních elementů, a v medicíně jednu ze tří základních složek lidského těla. Slovo ta v tibetštině označuje koně.
Pět barev praporků má více významů: pět vrstev nebo pět prvků, jsou možné i další významy jako např. pět buddhovských rodin atd.," vysvětlují stránky Amnesty International ke své akci Tibet nás pálí.
Tibet nás pálí
Česká pobočka mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International uspořádá 10. března, na Mezinárodní den Tibetu, před čínskou ambasádou v Praze hromadný protest. Plánuje před čínským velvyslanectvím postavit „památník všech, kteří volají po respektování lidských práv v Tibetu“.
„Sto upálených Tibeťanů, tisíce lidí zavřených za protesty nebo šíření informací o Tibetu, miliony lidí, které oslovuje tibetská kultura a volají po osvobození země – ti všichni mají jedno společné. Svými skutky se snaží o to, aby tibetské poslání nezmizelo z tohoto světa. Aby v Tibetu bylo respektováno právo všech lidí vyznávat svou víru a hodnoty a šířit svou kulturu dál,“ uvádí česká Amnesty International.
Po skončení protestní akce plánují organizátoři společný průvod do centra Prahy, kde se připojí ke koncertu nazvaném Tibet žije.