Nejen dokumenty o lidských právech, ale i o médiích, zdravotnictví a životním stylu přináší 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2013. V pražských kinech potrvá od 4. do 13. března, pak se přesouvá do dalších 40 měst České republiky.
Letošní program představí filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech nebo práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů. Rozmanitost festivalu a příběhů, které přináší, lze ilustrovat na trojici hostů k filmům z Jižní Koreje, Japonska a Norska. Jihokorejec Hark-Joon Lee přiváží dramatický dokument Po zemi, po moři, který sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem. Dán Kaspar Schröder zase navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání - možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze jeho producentka Tone Grøttjord. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby a měl zachytit, proč bývá norská společnost označovaná za nejkultivovanější demokracii světa. V průběhu natáčení ovšem zasáhla jeho hrdiny tragická událost v podobě teroristického útoku Anderse Breivika. Téma filmu se tak posunulo ještě blíže tomu letošnímu festivalovému, které se snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Nenásilná reakce Norů na extremismus i traumatickou situaci po letních událostech v roce 2011 je inspirující. I proto bude film Statečná srdce letošní festival zahajovat.
„Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jakoby se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…“, které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme – bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.
Řada z více než stovky filmů festivalového programu ukazuje příběhy všedních, ve shonu běžného života neviditelných hrdinů. Zmiňme například dokument Radioman, který je výjimečný vysokým počtem hollywoodských hvězd, jež v něm vystupují. S hrdinou filmu, bývalým bezdomovcem, si tykají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa. Film Zachovat si tvář, který promítáme v kategorii Panorama, získal v roce 2012 Oscara za zobrazení příběhů pákistánských žen - obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů mapuje málo známé pozadí internetového hnutí Anonymous. Autory výjimečného filmu Mimo příbalový leták o testování léků na lidech jsou slavní filmaři Michael Palmieri a Donal Mosher, známí i díky své práci pro reklamu nebo jako tvůrci hudebních klipů.
Festival nabízí také možnost setkání a debat s více než stovkou hostů – filmařů, ale i hrdinů uváděných dokumentů. Kratší debaty po většině projekcí doplňuje desítka večerních panelových debat v kině Francouzského institutu.
Festivalový infopoint bude pro publikum Jednoho světa připravený v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna (velký sál), Ponrepo a Evald. Press centrum a Guest servis najdete v prostorách Centra Člověka v tísni – Langhans ve Vodičkově 37.
Kompletní festivalový program je již zveřejněn na www.jedensvet.cz. V sekci Press jsou ke stažení fotografie ke všem filmům, vizuál i tiskové zprávy.
Předprodej vstupenek pro pražskou část festivalu začíná 26. února. Cena jednorázové vstupenky je 90,- Kč, divácká akreditace zlevnila na 440,- Kč a umožňuje vidět dva filmy a o víkendu až tři filmy denně.
Program naleznete zde. Šestice premiérových filmů je zde.