Martin Holota

Martin Holota (34)

Místo: Žamberk, Královéhradecký kraj

Čím se zabývá: Martin je nadšenec a své nadšení přenáší na ostatní. Živí se restaurováním parních strojů a technických památek. Zkušenosti s tímto oborem získal jako dobrovolník, posléze ředitel v Ekotechnickém muzeu v Praze (Stará kanalizační čistírna v Bubenči). Tam rozjel zajímavý technicho-historicko-kulturní projekt a prodělal nedobrou zkušenost, ze které se poučil.

______________________________________________________________________________

Jeho přínos:  Kromě kompletní renovace technologie v muzeu se podílel i na opravách parního stroje v dole Michal v Ostravě, rekonstrukci technologie v mlýně v Telči, parního stroje Marx v Plzni. Po konci svého působení ve Praze se přesunul do Brna, kde spolupracuje se svým kamarádem Michalem Bednářem. První společné zakázky realizovali v malé dílně v Brně (např. rekonstrukce parního automobilu Locomobile pro soukromého majitele, parní válec Škoda pro Ekotechnické muzeum). Oba jsou členy neziskové organizace Muzeum Starých strojů a technologií, o. p. s, které má za cíl zachraňovat technické památky.

Proč doporučuji:  Připadá mt to, co dokázal, jak se ke své práci staví, a co tím vším říká nám ostatním, inspirativní a zajímavé. Byl by rád, aby po něm zůstala jasná stopa; aby bylo vidět, že v životě něco dokázal. Inspiroval některé z mladých kluků, co do muzea chodí pomáhat, k tomu, že práci přestali brát jako možnost si vydělat na zábavu, ale jako zábavu. Začínají se zajímat i o to, na čem pracují a k čemu to je.

Aktuální projekty a aktivity: Z aktuálních projektů stojí zmínit další dvě parní auta, na nichž Martin pracuje. Podílí se na stavbě parní lokomotivy a kompletní rekonstrukci parníku. Snad v každém projektu si realizuje své sny a ve volném čase zvelebuje své bydlení v továrně. Snaží se, aby cokoliv, na čem se podílí bylo naprosto dokonalé, bez stop moderní doby, aby jeho práce byla opravdu restaurováním a ne "přetíráním starých věcí novou barvou". Samozřejmě, velkým projektem je i samotná továrna a vznikající muzeum. Na loňský první den otevřených dveří se přišlo podívat přes 800 lidí. Podobná akce by měla proběhnout i letos. Prostory brněnské dílny byly příliš malé i na zakázky, a tak byly exponáty muzea dlouho rozmístěny po celé republice. V roce 2010 se díky souhře okolností dostali k možnosti získat nádherný areál bývalé Vonwillerovy továrny v Žamberku. Od té doby se bývalá textilka mění na muzeum a Martin se z Brna přesunul do hor.

Odkazy:  www.facebook.com/martin.holota.1

 

 

 

 

 

Doporučuje:  Veronika Šrek Bromová